Przebudzenie - Reaktywacja
Przebudzenie
Katalog
 


LATAJĄCA GALERIA SZU SZU
23- 30 sierpnia - projekt „Wdarwa”


Projekt grupy „latającej galerii szu szu” polegał na przeprowadzeniu w Świeciu dwóch równolegle trwających akcji.

Jedną z nich było wykreowanie fikcyjnego zdarzenia. Mieszkańcy Świecia byli przekonywani, że z pobliskiej rzeki Wdy wyłowiona została wielka (ponad 2-metrowa) ryba-potwór, tzw. Wdarwa, którą artyści wystawili na widok publiczny w specjalnie zaaranżowanej przez nich przestrzeni, w niewielkim budyneczku znajdującym się na terenie szpitala psychiatrycznego, gdzie dawniej - jak wielu mieszkańców Świecia pamięta - mieścił się fryzjer, potem Klub czy Przystań Nadziei.
Ryba-potwór została wcześniej przez artystów wykreowana i odpowiednio spreparowana. Publiczność była intensywnie informowana o tym zdarzeniu przy pomocy mini kampanii reklamowej. Na terenie miasta pojawiły się ulotki i plakaty informujące o kilku-dniowym pokazie „dziwoląga”. Zarówno przy wejściu do OKSiR (od strony kina), jak i na terenie szpitala psychiatrycznego, nad wejściem do ekspozycji (gdzie znajdowała się Wdarwa), zawisły banery z hasłami: „UWAGA! RYBA-POTWÓR, WYŁOWIONY Z WDY! REKORD! 187 kg!”

Związek zdarzenia ze sztuką został skrzętnie ukryty. W drugiej, jednocześnie prowadzonej w Świeciu przez „szu szu” akcji, artyści przeistoczyli się w zespół grający eksperymentalne szanty o nazwie „Kashanti” i zagrali dwa koncerty (jeden w Cafe Kultura, drugi - przy fontannie, w parku miejskim) oraz nagrali materiał do teledysku w różnych miejscach Świecia i jego okolicach, m.in. w Świeckim Zamku Krzyżackim, „U Columba” - nad kąpieliskiem Deczno, w pobliżu Zakładów Młynarskich. Mini-tournee „Kashanti” nie było w żaden sposób łączone z odkryciem „Wdarwy”.
Ideą całego projektu było stworzenie zaskakującej, fikcyjnej i nadrealnej sytuacji, w którą mieli uwierzyć mieszkańcy. Koncerty komicznego zespołu miały potęgować wśród mieszkańców pewien nastrój absurdu, zapoczątkowany przez tytułową „Wdarwę”. Wykreowanie sensacji „ryba-potwór z Wdy” to - poza doraźnym ubarwieniem codzienności Świecia - próba stworzenia pewnego mitu, charakterystycznej legendy dla miasta.

Dopiero film, dokumentujący dwa wspomniane powyżej dwutorowo biegnące wydarzenia, ma zdradzić autorstwo tych akcji, a także nakreślić połączenie między nimi. Projekcja filmu (debiut) zaplanowana została na 13 listopada br. Być może wówczas odkryte zostaną wszystkie karty - kto?, dlaczego i po co?

Autorka i Kuratorka „Przebudzenia 20.10”
Karina Dzieweczyńska

4 października 2010 r.

„Wdarwa twoja mać!”

Alfred Hitchcock, powiedział, że film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. Mistrz suspensu wiedział, że ludzie uwielbiają przeżywać emocje, które ubarwią ich szarą rzeczywistość. Projektowi „Przebudzenie” daleko do klimatów rodem z thrillera, ale akcja z „wdarwą” dostarczyła emocji nie lada. Ryba-monstrum rozpaliła naszą wyobraźnię, a kiedy okazało się, że to artystyczny wybieg, poczuliśmy się jakby odarto nas ze złudzeń. Niektórzy wyładowali swoją złość na forum internetowym, klawiatury grzały się do czerwoności, a przeciwnicy i zwolennicy „przebudzeniowej” akcji zasypywali się argumentami i inwektywami. Nie wdając się w ocenę, kto w tym sporze miał rację, twórcy osiągnęli cztery cele. Pierwszy - o „Przebudzeniu” zrobiło się głośno. Drugi i trzeci - pokazali, że kochamy sensację i nie potrafimy się śmiać z samych siebie. Czwarty - takiej dawki emocji wielu dawno nie doświadczyło, gdy okazało się, że „wdarwa” jest bujdą.

Redaktor naczelny „Teraz Świecie”
Andrzej Pudrzyński

wrzesień 2010 r.


Zobacz galerię zdjęć - fot Marcin Saldat:

Środa, 25 sierpnia 2010 r.
Czwartek, 26 sierpnia 2010 r.
Piątek, 27 sierpnia 2010 r. - koncert Kashanti w Cafe Kultura
Sobota, 28 sierpnia 2010r. - koncert Kashanti przy fontannie,
w parku miejskim

Niedziela, 29 sierpnia 2010r. - Kashanti - nagrywanie materiału
do teledysku

Niedziela, 29 sierpnia 2010r. - Zamknięcie ekspozycji z Wdarwą

 

 
Projekt „Przebudzenie 20.10” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Wydarzenia artystyczne.Sztuki wizualne”.
OKSiR Świecie