Katalog
 

ARTUR ŻMIJEWSKI
2 - 14 sierpnia - projekt „Pamiątka z Celulozy”


WANDA SWAJDA

Niezwykle miłym zaskoczeniem była dla mnie informacja o tym, że będę mogła wziąć udział w plenerze w Świeciu. Ciekawa byłam osoby Artura Żmijewskiego, a także tego, z kim jeszcze będę miała możliwość pracować. Otrzymałam informację, że będziemy mogli stworzyć rzeźby ze stali, i że nasze działania będą odbywać się na terenie zakładu przemysłowego, przez co miałam pewne wyobrażenie o tym, co mnie czeka na miejscu. Rzeczywistość jednak przeszła moje najśmielsze oczekiwania i okazała się kolejną niezwykle miłą niespodzianką.
Poznałam wspaniałych ludzi, z którymi świetnie się pracowało. Zaangażowanie i szczere zainteresowanie ekipy Mekro naszą twórczością działało na mnie bardzo motywująco i mobilizująco. Zaproponowany przez Żmijewskiego temat „Robotnik” zainspirował mnie zwłaszcza w kontekście miasta Świecia, które jest miastem przemysłowym. Miałam kilka pomysłów na stworzenie pracy. Zdecydowałam się  na realizację rzeźby przedstawiającej wielki kombinezon roboczy, typowy dla robotników pracujących fizycznie. Na moją decyzję wpłynęła szczególnie entuzjastyczna reakcja Panów Robotników z Mekro. Byłam świadoma tego, że moja rzeźba pod względem formalnym nie będzie niczym nowatorskim, i że będzie przy tym trudna do wykonania. Nie spodziewałam się jednak tego, że dla fachowców, z którymi pracowałam, wykonanie mojego projektu będzie ciekawą odmianą w ich codziennej pracy i że się zaprzyjaźnimy.
Muszę przyznać, że odczuwam ogromną satysfakcję z tego, że udało nam się stworzyć rzeźbę według mojego projektu, która wpisze się w pejzaż miasta Świecia jako element nieco humorystyczny i atrakcja dla mieszkańców i przyjezdnych. Obecność ekipy filmowej, która rejestrowała każde nasze działanie początkowo była krępująca i onieśmielająca. Później jednak obecność kamer stała się naturalnym elementem pleneru. Ciekawa jestem filmu Artura Żmijewskiego, z niecierpliwością oczekuję premiery.
Uważam, że organizacja była na najwyższym poziomie, jestem pod wrażeniem skuteczności i talentu organizacyjnego Pani Kurator Kariny Dzieweczyńskiej.


WANDA SWAJDA - młoda artystka z Sopotu (rocznik 79).
Studia w pracowni prof. Zdzisława Pidka (do śmierci profesora w 2006 roku). Dyplom uzyskała w 2007 roku w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, malarstwem, rysunkiem. Pracuje w różnych materiałach, w tych bardziej tradycyjnych jak beton, metal, papier, ale również w tych niekonwencjonalnych, takich jak, żywice, polistyren. Czasami używa też gotowych przedmiotów dając im drugie życie. Pracę dyplomową wykonała z 1,5 tony ziemniaków. W twórczości swojej nie ogranicza się do jednego medium.
www.wanda.art.pl

01 02 03 04
05 06 07 08
  09 10  

Powrót ...

 
Projekt „Przebudzenie-Reaktywacja” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego
„Wydarzenia artystyczne. Priorytet 2. Sztuki wizualne”.