Katalog
 

ARTUR ŻMIJEWSKI
2 - 14 sierpnia - projekt „Pamiątka z Celulozy”


AGNIESZKA TROJAK

„Mój plener”
Do Świecia wyruszyłam w miarę zrelaksowana. Nie wiedziałam, co tak naprawdę mnie czeka, ale byłam pozytywnie nastawiona. W końcu wybrali mnie spośród wielu chętnych i zaprosili na ten plener.
Nie spodziewałam się jednak, że to będzie „tak wyglądało”. Przede wszystkim nie spodziewałam się spotkać takich ludzi - takich artystów! Ja, zwykła studentka, która dobrze jeszcze nie zna wielkiego świata współczesnej sztuki. Słuchałam wszystkich rozmów i dyskusji, starając się jednocześnie jak najwięcej chłonąć z wiedzy i doświadczenia pozostałych uczestników.
Z czasem zaczęło się robić coraz ciekawiej. Temat pleneru „Robotnik” i odwołania do czasów, których nawet nie pamiętam - to brzmiało jak jakaś abstrakcja. Współpraca z Pracownikami Firmy również nie rysowała się w różowych barwach. Oni, mężczyźni pracujący w poważnym zakładzie, a ja mam im mówić, co mają robić? Na szczęście Panowie tylko groźnie wyglądali. Nie dość, że okazali się niezwykle sympatyczni, to jeszcze poświęcali mi swoją uwagę, gdy tego potrzebowałam. Mój projekt także szybko się rozwijał i zaczął rosnąć w oczach. Pośród maszyn, stali, spawania i prawdziwych profesjonalistów, zaczęłam się czuć jak prawdziwa artystka.
To, co mi się podobało, to wielkie zaangażowanie ze wszystkich stron. Cały czas rozmawialiśmy o naszych projektach i sposobie ich realizacji. Najpierw my, artyści, przy śniadaniu o 5.15 omawialiśmy z zapałem szczegóły, a następnie Panowie z Mekro realizowali te nasze wymyślne projekty.
Dzięki profesjonalizmowi i wielkiemu zaangażowaniu kuratorki Kariny, mieliśmy wszystko, co było nam potrzebne, a nawet więcej. Kamerzyści również wykazali się poświęceniem, wspinając się na rusztowania - dzięki czemu byli z nami wszędzie.
Najważniejszą postacią naszego pleneru był oczywiście Artur Żmijewski, który starał się być jak „duch”. Podał nam temat naszej pracy, po czym stał się niemal niewidzialny. Krążył między nami, bacznie się wszystkiemu przyglądał.
Podsumowując, muszę przyznać, że plener w Świeciu dodał mi skrzydeł. Nabrałam pewności siebie, otworzyłam w końcu oczy i teraz wiem, że będę tworzyć! Wierzę, że moje prace mogą się komuś przydać, podnieść na duchu, a może nawet pomóc.


AGNIESZKA TROJAK - młoda artystka (rocznik 86) z Wrocławia.
Obecnie uczy się i mieszka we Wrocławiu. W 2009 roku obroniła dyplom licencjacki na wydziale Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Kontynuuje naukę na uczelni i jednocześnie pracuje. Tworzy głównie w szkle i w glinie (z racji kierunku, który studiuje), ponadto zajmuje się także tkaniną artystyczną i malarstwem.

01 02 03 04
05 06 07 08
09 10 11 12
13 14 15 16
14      

Powrót ...

 
Projekt „Przebudzenie-Reaktywacja” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego
„Wydarzenia artystyczne. Priorytet 2. Sztuki wizualne”.