Katalog
 

BOGNA BURSKA jest jedną z najciekawszych twórczyń młodego pokolenia, absolwentka pracowni malarstwa prof. Leona Tarasewicza na warszawskiej ASP, od 2006 roku - asystentka prof. Grzegorza Klamana na gdańskiej ASP.
Artystka wszechstronna, tworzy m.in. obrazy, fotografie, instalacje, aranżuje wnętrza o niepokojącej aurze oraz nagrywa filmy video. Pierwsze obrazy malowała palcami bezpośrednio na podłożu (płótnie, ścianie, szkle), powstawały wówczas kompozycje przypominające zakrzepłe smugi krwi. Jej praca dyplomowa w 2001 roku przedstawiała krwawiące ściany i korytarze, w których zaznaczono ślady ucieczki ofiary. W pracach Burskiej symbolika krwi pojawia się bardzo często. Krew raz artystka kojarzy z przemocą i śmiercią, innym razem z życiem i witalnością.
Sztuka Burskiej nie należy do sztuki łatwej i przyjemnej, bowiem artystka co rusz przywołuje tematy tabu, pokazuje to, na co my nie chcemy, bądź nie mamy odwagi patrzeć.

W Świeciu 1 marca 2008r. w piwnicach Świeckiego Zamku Krzyżackiego zaprezentowano pokaz sztuki video Bogny Burskiej. Była to pierwsza prezentacja prac tej artystki w Świeciu (jak również zapewne i w regionie), choć w skali ogólnopolskiej twórczość Bogny Burskiej jest dobrze znana, doceniana i przez krytyków zaliczana do jednych z najbardziej interesujących zjawisk w sztuce polskiej po 2000 roku. Artystka znalazła się w trójce (obok Macieja Kuraka i Joanny Rajkowskiej) nominowanych za rok 2007 do „Paszportów Polityki” za sztuki wizualne. W artystycznym świecie sama nominacja jest już znaczącym sukcesem.

Wybór Bogny Burskiej i jej prac video („Zabawa z przemieszczającymi się zwierciadłami - część druga”) do pierwszego etapu „Przebudzenia” był nieprzypadkowy. Zależało mi na zwielokrotnieniu i spotęgowaniu wrażeń, jakie pojawiają się wraz z oglądaniem ogromnej ilości krwi, poprzez pokazanie filmów Burskiej w takiej, a nie innej scenerii, czyli wśród surowych piwnicznych murów Świeckiego Zamku Krzyżackiego.
Również w myśl idei projektu liczyłam na zdecydowane „przebudzenie” mieszkańców odnośnie sztuki współczesnej... Jak ono wyszło? Czy w ogóle wyszło? Ocenę pozostawiam innym.

Kurator „Przebudzenia”
Karina Dzieweczyńska

 

Zobacz artykuły prasowe ...

 

 
Projekt „Przebudzenie” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach programu operacyjnego „Promocja twórczości”.