Katalog
 

„Przebudzenie - Reaktywacja” jest kontynuacją młodego projektu „Przebudzenie” (Miasto Świecie - nowe spojrzenie), który w marcu 2008 r. zainicjował w Świeciu realizację przedsięwzięć artystycznych dotyczących najnowszej sztuki polskiej. Dzięki „Przebudzeniu”, niewielkie miasto było świadkiem akcji i działań twórczych: Bogny Burskiej, grupy „Twożywo”, Elżbiety Jabłońskiej i Roberta Kuśmirowskiego, artystów reprezentujących w ostatnich latach jedne z najciekawszych zjawisk w polskiej sztuce.
Celem „Przebudzenia - Reaktywacji” będzie dalsze otwarcie się miasta Świecia na urzeczywistnianie nowych pomysłów wybitnych młodych artystów, takich, jak: ARTUR GRABOWSKI, JOANNA RAJKOWSKA, ARTUR ŻMIJEWSKI i JULITA WÓJCIK.
Projekty w/w twórców będą realizowane w oparciu o miasto Świecie - jego potencjał i przede wszystkim w jego kontekście, wyszukanym przez artystów i idealnie wpisującym się w ich najnowsze zamierzenia artystyczne, którymi są następujące akcje i działania: „Statyczność w akcji” Artura Grabowskiego (oraz duetu artystyczno-kuratorskiego „Toothsystem”), „Spacerująca matka” Joanny Rajkowskiej, „Pamiątka z Celulozy” Artura Żmijewskiego i „Dyscyplina abstrakcyjna” Julity Wójcik.
Głównym zamysłem „Przebudzenia-Reaktywacji” jest więc pomoc artystom w realizacji ich ambitnych projektów, które pod względem nowatorskości, wartości i rozmachu, na pewno mają szansę stać się jednymi z najbardziej wyrazistych i interesujących realizacji najnowszej sztuki polskiej w 2009 roku.

 

Otwarcie „Przebudzenia-Reaktywacji” odbyło się 8 marca 2009r., jednakże bez udziału ARTIEGO Grabowskiego (tak jak wstępnie było to planowane), gdyż dzień wcześniej artysta doznał kontuzji podczas wykonywanego performance w Łódzkiej Galerii Manhatann.
Natomiast podczas otwarcia „Przebudzenia” mieliśmy okazję zobaczyć performatywno-teatralne działania artysty z Bydgoszczy, GRZEGORZA PLESZYŃSKIEGO, zajmującego się malarstwem, rysunkiem, grafiką, video art, performance, happeningiem, fotografią.

Poniżej link do fotorelacji z przebiegu imprezy.

Autor i kurator „Przebudzenia - Reaktywacji”
Karina Dzieweczyńska

Fotorelacja - fot. Marcin Saldat

Podsumowanie projektu - 14 listopada 2009 r. - zapraszamy!

TXT performance by Jaku Falk

 

 
Projekt „Przebudzenie-Reaktywacja” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego
„Wydarzenia artystyczne. Priorytet 2. Sztuki wizualne”.