Katalog
 

„Odkrywając miejsca i wspomnienia...”
Warsztaty - „Przestrzeń równoległa” z Elą Jabłońską

W jedną z listopadowych niedziel, Elżbieta Jabłońska rozpoczęła z młodzieżą warsztaty zatytułowane „Przestrzeń równoległa”. Młodzież (jaką stanowiła kameralna grupa dziewcząt) najpierw spotkała się z artystką w Cafe Kultura, skąd razem z nią, wyruszyła w swoje uprzednio wybrane, przemyślane, wyjątkowe punkty w przestrzeni naszego miasta Świecia.

Artystka wcześniej przygotowała treść przekazu do uczestników warsztatów, prosząc o wyszukanie miejsc dla nich ważnych. Nadszedł więc ten moment, gdy każdy z nich ujawniał całej reszcie swoje wybrane i dla niego wyjątkowe miejsce, uzasadniając przy tym swój wybór - dlaczego właśnie ten fragment przestrzeni wart jest dla niego zapamiętania, dzielił się związanymi z nim wspomnieniami, przed pozostałymi uczestnikami warsztatów odkrywał jego historię.

Nagle okazywało się, że dotąd całkiem niepozorne miejsca, takie, jak: szare budynki, obdrapane klatki, stare i „zabite dechami” komórki czy składziki, przeciętne ogródki, wraz z wspomnieniami, opowieściami, rozwijającą się w grupie dyskusją i rodzącymi się refleksjami, nabierały innego znaczenia, przestawały być anonimowe, a tym samym, wszystkim wydawały się bliższe.

Odkryliśmy miejsce rodzącego się i dalej funkcjonującego teatru, będące wcześniej również miejscem spotkań i rozmów osób należących do istniejącej niegdyś „Przystani Nadziei”; miejsce pochówku świnki morskiej; miejsce strachu i ciemności; miejsce spędzonego na podwórku dzieciństwa, miejsca „obrazy” i wiele, wiele innych, niektórych bardzo osobistych. Z początku miejsce bliskie tylko jednej osobie, wkrótce było bliższe całej grupie, stając się już niejako nowym miejscem, od teraz „wspólnym” i od tego momentu kojarzonym z tą właśnie, trwającą tu i teraz, chwilą.
Podczas spaceru po mieście, w poszukiwaniu miejsc i wspomnień, Elżbieta Jabłońska uczyła patrzeć, odkrywać i doszukiwać się zawsze „czegoś więcej” w najbardziej z pozoru nieciekawych fragmentach otaczającej nas rzeczywistości.

Kurator „Przebudzenia”,
Karina Dzieweczyńska

Prace Eli Jabłońskiej w przestrzeni publicznej naszego miasta

W przestrzeni miasta pojawiły się również hasła artystki.
Na budynku OKSiR-u (na elewacji, od strony parku) zawisł ogromnych rozmiarów nadruk na siatce: „Nie licz na nic”, zaś od strony ulicy Wojska Polskiego na balkonie pięciometrowej długości neon: „Czy Twój umysł jest pełen dobroci?”.
Hasła te, powtórzone zostały na licznych plakatach rozmieszczonych na przeróżnych płotach w mieście.

Kurator „Przebudzenia”,
Karina Dzieweczyńska

Prezenty zamiast „niczego”

W sobotę (6 grudnia) orszak św. Mikołaja wyruszył z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji około 8 rano. Wiśniowe „sanie” sunęły przez miasto pozostawiając na trawnikach, chodnikach, pod choinkami, na kwietnikach, na oknach, pod drzwiami, na ławkach, na placach zabaw, pod kościołami, koło przystanków i w wielu innych miejscach paczuszki z pięknymi kokardami. Zawartość paczuszek, w przeciwieństwie do sztuki współczesnej promowanej w czasie projektu „Przebudzenie” była bardzo klasyczna. Mieszkańcy, którzy mieli oczy szeroko otwarte, znaleźli kartonowe pudełeczka, a w nich: skarpetki, szaliki, rękawiczki, kalendarze, książeczki, malowanki, kubki, świece, cukierki i długopisy z laserowym nadrukiem hasła „Czy Twój umysł jest pełen dobroci?”. Reakcje ludzi na tą akcję św. Mikołaja były różne.

- Wielu na początku się bało, tak jakby czekali na moment, kto się odważy pierwszy, by sięgnąć po prezent, zajrzeć do pudełka. Niektórzy udawali, że przechodzą obojętnie, że niby nie zauważają - relacjonuje Karina Dzieweczyńska, kurator projektu. Ale prezenty rozeszły się w mgnieniu oka, na samym Rynku, pod tą dużą choinką, podobno w pewnym momencie było mnóstwo zainteresowanych akcją osób.

Prezenty zostały przygotowane w Domu Kultury dzień wcześniej. Jak informuje kurator projektu w piątek od 17-stej do 20-tej trwało pakowanie prezentów. Elżbieta Jabłońska, pracownicy OKSiR i grupa młodzieży przygotowywała paczuszki z ozdobnymi kokardami wykonanymi przez artystkę. Spotkanie było okazją do luźnej rozmowy artystki z młodzieżą i wspominania miejsc, które odwiedzone zostały podczas warsztatów „Przestrzeni Równoległej”.

Katarzyna Kustosz-Burnac, Rzecznik Prasowy UM Świecie
Fotorelacja: Marcin Saldat

Zobacz galerię zdjęć...

 
Projekt „Przebudzenie” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach programu operacyjnego „Promocja twórczości”.