Katalog
 


JOANNA RAJKOWSKA
2 czerwca - projekt „Spacerująca matka”


Akcja „Spacerująca matka” polegać miała na uruchomieniu przez Joannę Rajkowską własnego traumatycznego przeżycia sprzed czterech lat, związanego z cierpiącą na chorobę Alzheimera jej matką i jej pobytem w Świeckim szpitalu psychiatrycznym. Joasia pamięta ją ubraną w zbyt obszerną piżamę, z dużą, czarną torebką, którą przyciskała do siebie, pogrążoną w swoim zwykłym stanie niepamięci, otępioną lekami, z coraz to bardziej nieprzytomnym wyrazem na twarzy, wykonującą coraz to dziwniejsze czynności.
Projekt miał być „wyjściem ze szpitala”.

2 czerwca Joanna Rajkowska na parę godzin stała się swoją własną matką: ubrała dużą, szpitalną piżamę, założyła szpitalne papcie, wzięła czarną torebkę i wyruszyła na spacer...

Na ile spacer ten stał się opisem/zapisem (a może próbą przeżycia?) stanu totalnego zagubienia w świecie, lęku i przerażenia, w jakim znajduje się chory na Alzheimera, gdy choroba stopniowo odbiera mu kontakt z rzeczywistością, dowiemy się podczas projekcji filmu, przygotowanego z przebiegu akcji.

Poniżej osobiste relacje Joanny Rajkowskiej, tuż po przeprowadzeniu akcji. Akcję ilustrują zdjęcia Marcina Saldata.

Autor i kurator „Przebudzenia - Reaktywacji”
Karina Dzieweczyńska

O swojej akcji Joanna Rajkowska mówi:
Będę chciała podziękować miastu, tj. tym wszystkim ludziom, na których się natknęliśmy, za ich podejście. To rzecz jasna miała być akcja nieco terapeutyczna, ale zamieniła się, jak zwykle, w kreację punktu referencyjnego, odnośnika, który ujawniał przeróżne ludzkie lęki i bóle. Niemniej, było tak, że na bardzo osobistym planie stało się wiele. Na początku matka wtargnęła we mnie z całą siłą, potem utopiłam wszystko w rzece, a na końcu stało się coś zupełnie nieprawdopodobnego - ta kobieta... W jakimś sensie stała się tą moją matką, jestem o tym przekonana. Na planie miejskim - stało się równie wiele - wszyscy ci ludzie byli ciepli, więc moim zdaniem, jest za co miastu dziękować, bo odtąd będę myślała o tych wszystkich - być może - osobach, które matka spotkała przez pryzmat tej kobiety.


JOANNA RAJKOWSKA - (ur. 1968, Bydgoszcz) - wszechstronna artystka współczesna. Studiowała malarstwo na ASP w Warszawie (w pracowni Jerzego Nowosielskiego). Pracuje i mieszka w Warszawie.

Rajkowska posługuje się różnorodnymi mediami, dostosowując język wypowiedzi artystycznej do potrzeb komunikatu, który kieruje do odbiorcy: tworzy rzeźby, fotografię, rysunki, obiekty i instalację, ostatnio fascynują ją działania kreatywne na pograniczu sztuki i rzeczywistości, realizacje w przestrzeni publicznej. Jej prace odznaczają się sporą dozą ironii i dystansu do podejmowanych tematów.

Jest szeroko znana jako autorka projektów: „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”, którego głównym elementem jest sztuczna palma na rondzie Charles`a de Gaulle`a w Warszawie i „Dotleniacz” na Placu Grzybowskim, którego głównymi elementami są: wzbogacony tlenem sztuczny staw wkomponowany w trawnik miejski i futurystyczne ławki opodal.


Zobacz galerię zdjęć - fot. Marcin Saldat

ZAPRASZAMY NA PROJEKCJĘ FILMU Z PRZEBIEGU AKCJI

Efekt projektu - film BASIA

 
Projekt „Przebudzenie-Reaktywacja” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego
„Wydarzenia artystyczne. Priorytet 2. Sztuki wizualne”.