|
|
|
ARTI GRABOWSKI 26 marca - 1 kwietnia - projekt Statyczność (w) akcji
Arti Grabowski podczas swojego tygodniowego pobytu (26 marca - 1 kwietnia) w Świeciu (w ramach projektu Przebudzenie-Reaktywacja) zrealizował kilkanaście akcji/performance z kilkudziesięciu przewidzianych w części badawczej swojego przewodu doktorskiego, zatytułowanego Statyczność (w) akcji, który artysta otworzył na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (pod kierunkiem prof. Artura Tajbera z Pracowni Sztuki Performance).
Jak dotąd, Arti znany jest przede wszystkim z żywych, spektakularnych, przepełnionych rozmaitymi gestami - performances, w których trudno mówić o minimalizacji środków. Teraz, w swoim doktoracie, po raz pierwszy artysta podjął próby, by zbadać, doświadczyć, a w konsekwencji - zrozumieć STATYCZNOŚĆ, której - jak sam twierdzi - nigdy nie cierpiał. Statyczność jest więc zupełnym novum w jego twórczości.
W akcjach podjętych w Świeciu, Arti był wprawdzie z założenia punktem statycznym, jednakże jego performances nie pozostały do końca bez ruchu. Oddając i poświęcając całkowicie siebie (swoje ciało i umysł) na działanie tego, co z zewnątrz, performer poszukiwał i odkrywał zupełnie nowe konteksty miejsc i sytuacji, jak dotąd niczym się nie wyróżniających, burząc zarazem ich dotychczasowy spokój. Przytoczę tylko kilka z nich. Nagi, skulony i nieruchomy, poddawał się ciekawskim, czy wręcz agresywnym ryjkom kilkudziesięciu warchlaków. Z usypanym w kształt piramidy ziarnem na twarzy, oczekiwał dziobania kur. Nadmuchiwał założony na głowę balon, w którym znajdowało się kilkanaście gołębi. Zjawił się również z balonem na głowie wśród setki dzieciaków podczas jednej z przerw szkolnych. Ponad godzinę stał nieruchomo pod taśmociągiem, poddając się ciągle - sypiącemu mu się na głowę i usypującemu na nim kopiec piramidy - lodowatemu piaskowi.
Wywołane przez artystę jego nieruchomym działaniem (w istocie - samym bytem) - interakcje, były zaskakujące również dla niego samego i najczęściej efekt ich, był zgoła odmienny od wstępnie oczekiwanego.
Punktem wyjścia dla Artiego jest również poszukiwanie i zarejestrowanie w sztuce akcji, jaką jest performance, przykładów tzw. stanu zamrożenia, statyki jak najbliższej zeru, by uchwycić i uwiecznić ten najwłaściwszy moment, kwintesencję, punkt kulminacyjny i istotę danej akcji w jednym ujęciu/kadrze. Były więc to zarazem swoiste zaaranżowane pod zdjęcie photo performance (performance dla zdjęcia), będące próbą zatrzymania performance w fotografii, odzwierciedlającej zamrożoną w niej akcję w czasie.
Zapoczątkowaną w Świeciu część badawczą doktoratu Statyczność (w) akcji, Arti Grabowski kontynuować będzie - realizując, w najbliższym czasie, kolejne performance z tego cyklu - w Krakowie i w Warszawie.
W samym Świeciu zaś, odbędzie się premiera filmu (dokumentacji performance) z działań Artiego podczas jego tygodniowego pobytu w tym mieście. Jak mówi sam artysta - w wywiadzie z lokalną gazetą (Czasem Świecia, 10.04.2009 r.): Stare budynki, zapuszczone podwórka, zakamarki, dachy domów, nawet chlewik. Ważny będzie kontekst wychodzący z samego montażu filmu, którego na chwilę obecną nie jestem w stanie przewidzieć. Gdy obejrzymy ten film w całości, w ułożonej fabule, to może odkryjemy, że jest to dokument złożony z naszych sennych projekcji, o naszym przebudzeniu w Świeciu, ale już w innym Świeciu.
Ps. Zdjęcia (photo performance) - oddające meritum danej akcji - pokazane zostaną w październiku br. po obronie przez artystę doktoratu. Tekst ilustrują zdjęcia reportażowe autorstwa Marcina Saldata.
Autor i kurator Przebudzenia - Reaktywacji
Karina Dzieweczyńska
Zdjęcia - Marcin Saldat
ARTI GRABOWSKI
(ur. 1977), zajmuje się sztuką performance, sztuką wideo, instalacją.
Wraz z ANNĄ SYCZEWSKĄ współtworzy
kuratorsko-artystyczny duet Toothsystem.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z wyróżnieniem
na Wydziale Rzeźby u art. Antoniego Porczaka oraz Universidad Castilla
la Mancha w Cuenca (Hiszpania).
Jest jednym z najwyżej
cenionych artystów performance art młodego pokolenia. W ciągu
ostatnich lat zrealizował ponad setkę działań, sugestywnych, pełnych
humoru i zmysłu krytycznego. Występował na najważniejszych Festiwalach
Sztuki Performance, Festiwalach Teatralnych, przeglądach Sztuki
Wideo w Polsce, Hiszpanii, Holandii, Meksyku, Niemczech, Francji,
Finlandii, Włoszech, Szwecji, Czechach, Szwajcarii, USA, Kanadzie,
Chinach i na Węgrzech.
30 maja 2003 roku Grabowski
obronił dyplom w ASP w Krakowie. Jest to wydarzenie historyczne,
gdyż performance po raz pierwszy w Polsce został wykonany jako praca
dyplomowa. W 2005 roku wrócił na ASP i pracuje na nowo na powstałym
kierunku Intermedia (od 2006 r.).
Wydarzenie jest jednorazowe,
a wymaga wielu miesięcy przygotowań - mówi Arti Grabowski
o swoim performance.
Zobacz artykuły prasowe ...
Zobacz galerię zdjęć - fot. Marcin Saldat
Arti Grabowski - performer dosłowności
FILM - NIEPOTRZEBNE SKREŚLIĆ
http://www.saldat.pl/upload/arti/ http://www.saldat.pl/upload/arti2/
|
|