Przebudzenie - Reaktywacja
Przebudzenie
Katalog
 


WOJTEK DOROSZUK
14-17 maja - projekt „Ostatnia noc Świecia”


WOJTEK DOROSZUK - jako pierwszy pojawił się w „Przebudzeniu 20.10”. Artysta przebywał w Świeciu od 11 do 17 maja br. i zbierał materiał do najnowszego filmu, w którego realizację zaangażował mieszkańców miasta. 12 maja odbyło się niezwykle swobodne, bezpośrednie spotkanie z artystą, który wszystkim zainteresowanym przedstawił wizję swojego filmu realizowanego w Świeciu.

Na spotkaniu zjawiły się osoby, które wcześniej telefonicznie skontaktowały się ze mną. Wybór tych osób do filmu był prosty - ten, kto zadzwonił, poinformowany był o tzw. roboczym spotkaniu z artystą. Nikogo z udziału w filmie nie wykluczyłam ani ja, ani potem Wojtek. Do filmu zaproszeni zostali wszyscy, którzy po prostu chcieli się w te działania zaangażować. Nie było żadnej selekcji. Nie postawiliśmy żadnych kryteriów wobec osób zainteresowanych. Jedynym kryterium - o ile można tak powiedzieć - była wyłącznie chęć wystąpienia w filmie, pokazania się na planie.

W trakcie przyjmowania przeze mnie zgłoszeń nastąpiła pewna zmiana w „fabule” filmu (o ile można użyć sformułowania „fabuła” w przypadku video-art). Wojtek pod wpływem otrzymywanych przeze mnie na bieżąco informacji, o wieku osób, które już zgłosiły się do filmu (np. 11-letnia dziewczynka, młode dziewczyny, pan w wieku 50-ciu lat, czy też pani ok. 70-tki), zmienił role statystów na role aktorów i specjalnie, pod kątem właśnie tych zgłaszających się osób, obmyślił dla nich odpowiednie sceny do odegrania.

Początkowo miał być to film o roboczym tytule „Ostatnia noc Świecia”, w którym ukazany byłby motyw pochodu zombie. Główna rola przypaść miała właśnie statystom, odgrywającym postaci zombie, w które wcielić miało się kilkadziesiąt mieszkańców Świecia, odpowiednio ucharakteryzowanych. Pewnej majowej nocy, jako „zombie”, mieli opuścić swoje mieszkania, bloki, klatki schodowe i kierowani mroczną siłą, w zwartej kolumnie, wyjść poza miasto. Jednakże ze względu na dużo mniejszą, niż wnioskowana, kwotę dofinansowania z Ministerstwa i konieczność dokonania drastycznego cięcia w kosztach - artysta przeprowadził pewne zmiany w swoim pomyśle, które mimo wszystko wypadły niezwykle korzystnie w odniesieniu do samej idei „Przebudzenia”. Dzięki nim mieszkańcy Świecia mieli okazję być nie tylko statystami, ale chwilami również aktorami.

W ramach działań Wojtka Doroszuka Świecianie wzięli udział w różnego rodzaju akcjach/wydarzeniach artystycznych, m.in. na terenie Zakładów Młynarskich, gdzie pomiędzy ogromnymi silosami rozgrywało się spotkanie dwóch młodych dziewcząt, zakończone nagłym krzykiem; w zrujnowanym budynku Szpitala Psychiatrycznego, gdzie spotkała się grupa młodych kibiców Klubu Sportowego WDA Świecie, świętująca urodziny jednego z nich, czy też w scenie na łące, nad brzegiem Wdy, gdzie miał miejsce bajkowy i kiczowaty w charakterze piknik, a także w wielu innych, niecodziennych odsłonach życia.

Film, tak, jak od początku zakładał Wojtek, nadal będzie swego rodzaju filmem grozy, pewną grą, swobodną zabawą z filmową konwencją horroru, ale nie będzie zawarty w nim pochód zombie. Akcja skoncentruje się wokół kilku scen, czasem nawet nieco absurdalnych i zbudowanych wokół nich napięć. Jakich? Zobaczymy podczas premiery filmu. Premierę filmu zaplanowałam na 6 listopada br., a później oczywiście odbędzie się dodatkowa projekcja, podczas uroczystego podsumowania całości projektu (wstępnie planowanego na 27 listopada).

Autor i Kurator „Przebudzenia 20.10”
Karina Dzieweczyńska

19 maja 2010 r.


WOJTEK DOROSZUK - (ur. 1980), artysta sztuk wizualnych, głównie zajmuje się video i fotografią. Skończył studia na Krakowskiej ASP (w 2006 r. uzyskał dyplom w Pracowni Interdyscyplinarnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni). Studiował także sztuki wizualne w Stambule (na Uniwersytecie Sabanci, w pracowni video Yoong Wah Alexa Wong).

Brał udział w wystawach w kraju i za granicą. Realizował swoje prace m.in. w Stambule, Ankarze, Berlinie, Szwajcarii, Norwegii, Nowym Yorku. Obecnie pracuje jako asystent na Krakowskiej ASP.

Jest twórcą młodym - ale już w świecie sztuki polskiej, jak i światowej - rozpoznawalnym i docenianym. Od września 2009 do lutego 2010 przebywał na stypendium w Nowym Jorku. W 2009 otrzymał nominację do prestiżowej Nagrody Fundacji Deutsche Bank - czwartej edycji odbywającego się raz na dwa lata konkursu „Spojrzenia” - na najbardziej interesujących twórców młodej polskiej sceny artystycznej. W konkursie tym uzyskał Nagrodę Publiczności.


Zobacz galerię zdjęć - fot Marcin Saldat:

Spotkanie z artystą Wojtkiem Doroszukiem w Świeckim OKSiR-e
Akcja na terenie Zakładów Młynarskich
Akcja w zrujnowanym budynku Szpitala Psychiatrycznego
Akcja na obrzeżach Świecia
Akcja nad brzegiem Wdy

 

 
Projekt „Przebudzenie 20.10” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Wydarzenia artystyczne.Sztuki wizualne”.
OKSiR Świecie