Katalog
 


JULITA WÓJCIK
18 września - projekt „Dyscyplina abstrakcyjna”

na Stadionie KS „WDA Świecie”

18 września 2009 r. na Świeckim stadionie Julita Wójcik podjęła próbę przekształcenia klasycznego biegu przez płotki w dyscyplinę abstrakcyjną. Materialna zmiana, jakiej dokonała, była de facto raczej niewielka - klasyczne płotki po prostu zastąpione zostały malarskimi odpowiednikami. Wcześniej, wraz z Jackiem Niegodą, artystka przygotowała 50 płócien malarskich, pokrywając równo wszystkie w abstrakcyjny, czarno-biały, leżakowy deseń, stosowany przez Daniela Burena.

W jednej z wypowiedzi Julita Wójcik wyjaśnia: Akcja „Dyscyplina abstrakcyjna” to dążenie do uwidocznienia faktu, iż sztuka wyłania się z każdej z pozoru normalnej aktywności. Bo czyż nie jest abstrakcyjnym działaniem bieganie na 100 metrów przez płotki?

Na ile przesłanie artystki było czytelne dla uczestników niecodziennego spektaklu sportowego? Na ile odkryli w sobie zdolność do spojrzenia z dystansem na to, w czym biorą na co dzień udział? Odpowiedź być może znajdziemy w filmie dokumentalno-artystycznym, który artystka zmontuje z zebranego podczas swojego pobytu w Świeciu materiału.
Premierowy pokaz filmu chcielibyśmy zorganizować w Zespole Szkół Ponadgminazjalnych i połączyć go z krótką prelekcją Julity Wójcik (być może również z wystawą Jej wcześniejszych prac).
Termin projekcji filmu wstępnie planujemy na piątek, 13 listopada.

Autor i kurator „Przebudzenia - Reaktywacji”
Karina Dzieweczyńska


JULITA WÓJCIK - (ur. 1971, Gdańsk). W latach 1991-1997 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuki Pięknych w Gdańsku. Jest performerką, autorką akcji artystycznych. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
W większości swych prac Julita Wójcik wykorzystuje proste, codzienne zajęcia domowe, zazwyczaj przypisywane kobietom, zamienione na działania artystyczne.

W Gdyni założyła ogród („Mój Ogród”) - kilkumetrową rabatę kwiatową, którą starannie pielęgnowała i przy której urządzała pikniki. W centrum Zielonej Góry w 2001 roku Julita Wójcik stworzyła niewielki zbiornik wodny „Oczko Wodne”. Głośne echo medialne wywołała jej akcja „Obieranie Ziemniaków” w 2001 roku w warszawskiej Zachęcie. Podczas jej trwania ubrana w fartuszek artystka obierała ziemniaki rozmawiając z widzami i udzielając wywiadów. Jej działanie legitymizowała i sakralizowała instytucja, w której miało ono miejsce. Swą akcją Wójcik zwracała uwagę na sytuację wielu kobiet w Polsce - rolę kur domowych, do jakiej są sprowadzane.Zobacz fotorelację autorstwa Marcina Saldata

Przeczytaj artykuł na OBIEGU - „Dyscyplina abstrakcyjna”

Zobacz artykuły prasowe

 
Projekt „Przebudzenie-Reaktywacja” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego
„Wydarzenia artystyczne. Priorytet 2. Sztuki wizualne”.